AVRUPA’DA YÜKSELEN MİNAREMİZ: ALMANYA DİTİB AHAUS AKSA CAMİ

Almanya’da 1984 yılında kurulan ve T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı çatısı altında çalışan DiTiB (Diyanet İşleri Türk-İslam Birliği), 870 civarında şubesi ile Alman Dernekler Yasası’na göre kurulmuş bir sivil toplum örgütüdür.
Bu sivil toplum örgütünün amacı, Almanya’daki Türk ve diğer müslümanların, dini ihtiyaçlarına cevap verecek hizmetleri sunmakla birlikte, diğer dinlerle diyalog, sportif faaliyetler ve mesleki eğitim faaliyetleri konularında da yardım etmektedir.

1984 yılında Türk-Alman Kültür Derneği olarak kurulan ve 1989 yılında Türk İslam Kültür Derneği olarak isim değiştiren dernek, aynı yıl içerisinde cami için yer kiralamak amacıyla Ahaus Belediyesi’ne müracaat eder.
Belediye ise, Cami projesi için bir yer kiralamaktansa, yeni cami yapılmasını tavsiye ederek, Cami’nin inşa edileceği arsayı tahsis etti: Cami yapımı için cemaatin maddi ve manevi katkılarının yanı sıra, Kuzey Ren Vesfalya eyaleti Cami inşaatına yardım yapar.

1994 yılında başlanan Cami inşaatı 2 yıl içinde minaresi hariç bitirildi. 2000 yılında ise minaresi yapılarak Cami yapımı tamamlandı.

Scroll to Top
× Bizimle iletişime geçin