yedek-on-sayfa

İstanbul Fuar Merkezi

YEŞİLKÖY / İSTANBUL / TÜRKİYE

2018 Açılışından Bir Kare

SİNOPLU İŞ ADAMLARI BU FUARDA BULUŞUYOR

SİNOP İÇİN BULUŞALIM BİRLİKTE KAZANALIM

Neden Katılmalıyım?

Bu fuar Sinop iş dünyasının enerjisini, gücünü ortaya çıkaracak .

Detaylar

Neden Ziyaret Etmeliyim?

Yeni firmalar, fiyat politikalarını değerlendirme, yeniliklerin yakından takibi…

Detaylar

Hizmetlerimiz Neler?

Tasarım, Stand, Servis,Host-Hostes, Konaklama, Catering …

Detaylar

Bizden Güncel

Haberler

Tüm Haberler
Ziyaretçilerimizin

Yorumları

Camilerimiz için açılmış olan bu fuarı gezmeye geldim. Biraz da şaşırdım. Çünkü camiler için böyle bir şey olur mu diye düşünürken geldiğimizde neyin nerede yapıldığını, yapılacağının merkezine gelmiş gibi olduk. Biz Beylikdüzü Belediyesi olarak camilerimize bayağı ilgiliyiz. Beylikdüzü İlçe Müftüsü Eyüp Demir ile birlikte çalışıyoruz. Biz de belediye olarak bütün camilerimizin yapımında eksiklerin de yardımcı oluyoruz. Bu konu ile de ilgili yerinde olduğu için geldiğimde gördüm ki; neyin nerede yapıldığını kimin ne yapılacağını onu görmüş olduk. İyi bir fuar, teşekkür ediyorum hazırlayan herkese.

Ömer ŞATIR

Beylikdüzü Belediyesi Başkan Vekili

Bizler tabii müftü olduğumuz için bizim alanımıza hitap ediyor. Biliyorsunuz camilere fayans yaptırılıyor, çini seramik yaptırılıyor, ses sistemi yaptırılıyor, minber, mihrap, halı vs. bütün hepsinin burada toplu olarak görüyoruz. Bir de yenilikler, yeni şeyler görüyoruz. Mesela biraz önce bir cihazı yeni tanıdım. Bunlar bizim için güzel şeyler oluyor yani hızlı öğrenim ve kısa çözüm oluyor. Mesela bilmediğimiz bir şeyi alıyoruz camiye koyuyoruz o uymuyor ama böyle yenilikleri gördükçe onları getiriyoruz orada kullanınca problemlerimiz daha az oluyor. Dolayısıyla biz bugün ilk gün olmasına rağmen geldik buradaki birçok şeyi çekiyoruz kameraya alıyoruz, hocalarımıza da toplantıda zikredeceğiz. Bir önceki toplantımızda da bütün hocalarımızın buraya gelmesini istedik. Onlara gelip görmelerini tavsiye ettik.

Abdulhamit PEHLİVAN

Amasya Merzifon İlçe Müftüsü

25 – 26 yıldır Samsun’da görev yapıyorum. İlk defa manevi iklimimizi hakikaten donatacak, güzelleştirecek bir cami fuarı yaşamış oldum. Gezdim, arkadaşlarla firma sahipleriyle görüşmelerimiz oldu. Çok memnun oldum. İnşallah bir çok iş bağlantısını daha sonra gerçekleştireceğiz. Ben tebrik ediyorum. Öncelikle fuarı düşünen, bu hale getiren yönetici kardeşimiz Hüseyin Bey’e ve çalışanlara teşekkür ederim. Pek çok arkadaşımız pandemi döneminde sıkıntılar yaşadı, katılamadılar. Ben onlar adına da teşekkür ederim.

İlhan ŞAHİN

Samsun Din Görevlileri Dernek Başkanı - Mehmet Akif Ersoy Kuran Kursu Cami Yaptırma ve Yaşatma Dernek Başkanı

Bugün fuarı gezdik. Bizimde Bafra’da çok güzel Millet Cami Projemiz var. Yaklaşık 2500 m ‘lik tabana oturan 12 dönümlük bir alan içerisine külliyesi olan bir 10.000 kişilik bir cami projemiz var. Hem bu nedenle buradaki ekipmanları bu fuarı gezmek istedik. Baya bir zamanda kaldık içeride sohbet ettik, önemli bilgiler aldık. İnşallah bu proje yapılırken fuarda ki tanıştığımız firmalarla çalışacağız. İçeri de çalışacağımıza inandığımız firmalar var. Çok güzel numuneler getirmişler. Güzel örnekler yapmışlar. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. İnşallah her sene böyle bir fuar düzenlenir.

Hamit KILIÇ

Bafra Belediye Başkanı

Ben öncelikle böyle bir fuarın düzenlenmesine çok memnun oldum. Mağlumunuz teknoloji çağında yaşıyoruz. Her geçen gün yeni sistemler ortaya çıkıyor. Kimi zaman bu sistemleri farklı farklı camilerde görüyoruz, duyuyoruz ama hepsini toplu halde bir yerde bir fuar şeklinde ortaya konması, seyirciye sunulması çok önemlidir. Biz de böyle bir fuarın düzenlendiğini duyduktan sonra sevinerek katıldık. Böyle bir fuar düzenlendiği için teşekkür ederim.

Ömer Faruk KIVRAK

Sinop Ayancık İlçe Müftüsü

Öncelikle böyle güzel bir fuar açan, burada emeği geçen, bunu bizlere sergileyen tüm ekip arkadaşlarımıza teşekkür ederim. Gerçekten ufkumuzu genişlettiler. Böyle bir şeye gerçekten ihtiyaç vardı. Çünkü insan sadece kendi çevresinde olanı gördüğü için bazı şeylerin dışına çıkamıyor. Bu tür fuarlar bizim ufkumuzu genişletiyor ve yeni teknolojileri tanımamıza vesile oluyor. Yani bu teknolojileri aynı zamanda ibadethanelerimizde kullanmamıza vesile oluyor. Bu açıdan bu fuarlar bizler için önemli ve bende bu sebepten ötürü bu fuarları önemsiyorum. Herkese teşekkür ederim.

Fatih BALTA

Ordu Çaybaşı İlçe Müftüsü

Ben böyle bir fuar düzenlendiği için sizlere çok teşekkür ediyorum. Zira bu tür fuarlar bizlere ilçe müftüsü olarak, hizmetinde bulunan görevli olarak ufkumuzu açıyor. Camilerimiz cami hizmetleri artık profesyonelleşmesi lazım amatör bir şekilde olmaması gerekiyor. Cami binalarımız mevcut binalarımız geçmişte hayırseverler tarafından amatör şekilde yapıldı ama şu an bayanlarımızın rahat girebileceği içeri girdiğimiz zaman estetik olarak görüntülü güzelliği olan camilerimiz yapılması gerekiyor. Bu fuarlarda da bizler teknolojik olarak en güzel şekilde en ileri şekilde  yapılmış bu imkanları burada görüyoruz ve bu gördüklerimizi de görev yerlerimiz de cami inşaatı yapan, Kur’an Kursu inşaatı yapan kardeşlerimiz, hayırseverlerimiz de onları bu tür şeylere yönlendirerek en güzel bir şekilde günün şartlarına uygun bina yapılmasına vesile oluyoruz. Ben sizlere çok çok teşekkür ederim hepinizden Allah razı olsun.

Ali Mustafa YILDIRIM

Durağan Müftüsü

Yaklaşık bir yıldır pandemi sürecindeyiz. Öncelikle pandemi sürecine rağmen Proaktif Fuarcılığın bu fuarı yapmasından dolayı çok teşekkür ediyorum. Hayat devam ediyor. Az önce il müftümüze de sordum. Bursa’da hali hazırda 110 tane camimiz var ayrıyeten Kuran kurslarımız var. Şimdi Türkiye’nin 81 ilinde onlarca yüzlerce böyle devam eden camileri varsayarsak bu fuarın ne kadar kıymetli ve değerli olduğunu anlamamız mümkün. Camilerimiz bir araya geldiğimiz cem olduğumuz namaz kıldığımız ama özellikle günümüzde artık sosyal ilişkilerimizi de kurduğumuz çok önemli mekanlar. Her ne kadar dışarıda kar kış da olsa yağmur da yağsa her ne kadar pandemi sürecinde de olsak ben bu mana da Bursa’da bir araya gelinmenin kıymetli olduğunu düşünüyorum.

Alinur AKTAŞ

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı

Bursa Cami Yapı Ekipmanları Fuarı pandemi döneminin ilk fuarına ev sahipliği yapıyoruz. Sektöre baktığımızda 1,3 milyar dolar ciroya sahip bir sektör olduğunu görüyoruz. Bugün bu fuarda 100’den fazla stant açan 50’den fazla yurtdışı ihracatı yapan üretici firmamızla tüm dünya genelinde camilerimizi ve eksiği olan müftülerimizi dernek başkanlarımızı din görevlilerimizi bir araya getirmiş oluyoruz. Fuarımızın düzenleyicisi Proaktif Fuarcılığa Yönetim Kurulu başkanı Sayın Hüseyin ŞAHİN Bey’e Fuara buluşturan sektör temsilcilerime katılım sağlayan tüm konuklarımıza özellikle il müftülüğümüze gösterdikleri önem ve gayret için teşekkür ediyor. Fuarın ilimize beldemize ve ülkemize hayırlar getirmesini bereket getirmesini temenni ediyor ve hepinize en derin saygılarımı sunuyorum.

Yakup CANBOLAT

Bursa Valisi

Cami Yapı Ekipmanları Fuarına ilk kez katılım sağladım. Bir caminin temel atımından hat sanatı işlemelerine ve en ince detayına kadar sektör tek çatı altına toplanılmış. Bu tarz fuarlar cami yapımında bulunacakların ufkunu fazlasıyla genişletecektir. Cami yapı ekipmanları fuarının bir çok ilde yapılmasını isterim. Bursa’da yapılmasından dolayı da Proaktif Fuarcılığa ve emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Atilla ÖDÜNÇ

AK Parti Bursa Milletvekili

Fuar pandemi şartlarına rağmen çok güzel. Ben daha önce de katıldım.  O zaman İstanbul Kağıthane müftüsüydüm. Yani gerçekten camii yapanlarla, camii yaptıranlarla, bu işi bu sanatı icra edenlerin birlikte buluşması son derece çok önemli. Hakikaten çok değerli buluyorum. Bizde bir cami yapıyoruz onun aşamalarından nasıl bir fikir alabiliriz, caminin içindeki ekipmanlar nasıl yürütülüyor onu hakkında bilgi almak üzere geldik. Gayet güzel ve faydalı olduğunu görüyoruz. İnşallah buradaki birikimlerimizi, görüşmelerimizi, aldığımız broşürleri değerlendireceğiz. Yeni yapacağımız camide bunları kendi imkanlarımızla bütçemize göre uygulayacağız.

Mevlut HALİLOĞLU

Tekirdağ Çorlu Müftüsü

Cami ve camiye dair bütün işlerin yönetildiği ilçe müftülükleri ve ilçe müftüleri olarak böyle bir fuarın gerçekleştirilmesini çok olumlu ve faydalı buluyorum Çünkü Bizler cami ve cami cemaatinin taleplerini yerine getirme noktasında birinci merkez konumundayız bilgi sahibi olmamız fuara dair fuarda sergilenen Ekipmanları öğrenmemiz hatta mevcut bilgilerimizi güncellememiz gerekiyor gerçekten güncelleme açısından fuarlar çok olur mu bu fuarı da çok beğendim Çok yerinde olmuş.

Fethullah Yavuz

Manisa Turgutlu İlçe müftüsü

Bugün bu güzel fuara geldik. Gerçekten yüksek bir medeniyetin mensuplarıyız. Camilerimiz bu medeniyete çok önemli bir yeri işgal ediyor. Şehirlerin temelinde Cami merkezli bir yapılanma vardır. Camiler minaresi ile tevhidi kubbesi ile Sema’yı mihrabı ile Allah’ın huzuruna durma birinciliğini, minberi ile Devleti, mihrabı ile kürsüsü ile vatandaşları, insanları müminleri aydınlatmayı tezyinatıyla cenneti ve diğer müştemilatı ile birlikte de hayatı bize ifade ediyor. Dolayısıyla bu kadar önemli bir mekanın unsurlarının sergilendiği yerlerin çok önemli olduğu kanaatindeyim. Gerçekten bugün burada çok güzel bir zenginlik var. Halısından bütün alanlara varıncaya kadar her türlü hazırlıkların yapıldığı çok güzel bir şekilde sergilendiğini görüyorum. Efendim bu güzel çalışmayı ortaya koyan Proaktif’e çok teşekkür ediyorum. Gerçekten üretici ile tüketicinin buluştuğu çok güzel bir mekan burada. İnşallah hayırlara vesile olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum. Diğer taraftan da şunu ifade etmek isterim medeniyetler eserlerle ortaya çıkar bizim medeniyetimizde iki tane temel kavram vardır Birisi imar diğeri ıslah imarla birlikte çevrenin mekanını güzel hale gelmesi, getirilmesi. Onu mimari eserler ile sanat eserleri görüyoruz. Diğer taraftan ıslah da sulh kelimesinden gelir. Yani insanın kendisiyle barışık olması çevresiyle barışık olması rabbiyle ile barışık olması insanlara barışık olmasını ifade ediyor. Bizim ve diğer temiz gerçekten taşa şekil vererek Efendim ona merhameti nakletmiştir biliyorsunuz. Sadaka taşları vardır içerisine hali vakti yerinde olan insanlar oraya para pul koyarlar, fakir gelir oradan onu alır. Dolayısıyla taş sertliği bize gösteriyor. Diğer taraftan gerçekten merhameti gösteriyor. Şunu da söylemek isterim Fatih Sultan Mehmet HAN Osmanlı medeniyetinin padişahı aynı zamanda bir medeniyet insanıdır. O şöyle tanımlar medeniyeti; “Hüner, bir şehir bünyad etmektir. Reaya kalbin abad etmektir.” yani hüner bir şehir bünyâd etmek şehrin mekanları mimari eserleri başta Cami olmak üzere bunlar medeniyetin maddi unsurları ifade ederken medeniyetin manevi unsuru olan raaya kalbin Abad eylemektir yani halkın gönlünü kazanmaktır.

Hüseyin DEMİRTAŞ

Kütahya İl Müftüsü

Allah razı olsun her sene bu güzellikler Daim olsun. Bizler de bundan sonra bu alanlara gelip ibadet alanlarımızı mutlaka o Gönül dünyamızı huzura getirecek şekli ile yerine getirme noktasında gayret sarf edeceğiz. Teşekkür ediyoruz. Sağ olun var olun.

Mehmet ÇELEBİ

Çatalca Müftüsü

Fuarınız önemli ben daha önce de bu Cami yapım işlerini uğraştığım için biliyorum buradaki Cami yapan derneklerle din görevlilerimiz müftülüklerle hayır sahipleri ile bu işi sahada yürüten yapımını üslenen tezyinatını nakşını kubbesini minaresini Efendim projesini yapan insanların bir araya geldiği buluştuğu bir nokta o yüzden önemli Önümüzdeki dönemlerde yapılacak olan camilerin daha estetik daha çok halkın hizmetine kolaylık sağlayan  daha fonksiyonel forması olması açısından Buralar bize Işık tutmakta yol göstermek O yüzden ben fuarı önemsiyorum.

Mustafa YAVUZ

İstanbul Müftü Yardımcısı

Gördüğüm kadarıyla çok güzel ama şimdiye kadar görmediğimiz çok şeylerin olduğunu da burada gördüm. İnşallah gezdikçe daha güzel şeyleri göreceğiz. Burada gördüğümüz bu güzellikleri İnşallah çalıştığımız yerlere mümkün mertebe yansıtmaya çalışacağız.

Abdulkerim TOHUMCU

Güngören Müftüsü

Çok güzel dizayn edilmiş. Başta Hüseyin ŞAHİN Bey olmak üzere ekibi çok güzel bir şekilde bizlere karşıladı. Açılış programında da bulunduk. Ben şunu söylemek istiyorum. Cami yaptırmak isteyen hayırsever kardeşlerimizin veya Dernek başkanlarımızın Cami imamlarımızın özellikle müftülerimizin bu kadar Cami ile ilgili dokümanları ekipmanları bir ara bulmaları çok güzel bir çalışma. Bu konuyla alakalı olan bütün kardeşlerimizin bu fuarı gezmelerini özellikle tavsiye ediyorum.

Vehbi AKŞİT

Çekmeköy Müftüsü

Takdire şayan tabii bu alanda olması gereken zaten çok büyük israfların olduğu bu dönemde camilerin muhakkak bu gibi şeylerden istifade ederek daha ekonomik ve daha göze hoş ürünlerin ortaya çıkması lazım. Bu bakımdan bu fuarcılığın devam etmesini tekrar talep ediyoruz yalnız görevliler değil halkımızın da gelip bu fuarı gezmelerini tavsiye ediyoruz. Aslında görevli arkadaşlarımız bunu zaman zaman insanlarımıza da yani cemaatimize de duyurması lazım. Gelsinler görsünler camide mimari nasıl olur onu tanısınlar. Yani buraya gelip gezen zaten camiyi adeta tanımış oluyor ileride yapılacak olan camiler hakkında bir fikir ortaya koyuyor.

Yılmaz KÜÇÜK

Trabzon Müftü Yardımcısı

Proaktif fuarcılığımızın düzenlemiş olduğu özellikle Hüseyin Şahin Beyefendi’nin öncülüğünde yapılan fuarı gerçekten mükemmel kayda değer buldum. Özellikle firmalarla yapmış olduğumuz sohbetlerde ihracata yönelik çalışmaları beni ülkem adına ziyadesiyle gururlandırdı. Tabii burada profesyonellikleri bir arada görüyorsunuz. Yani el emeği göz nuru ürünleri bir arada görüyorsunuz. Özellikle halılarımız da tamamen yün dokuma, halılarımızın varlığı akrilikten artık kurtuluyor oluşumuz sağlık açısından ülkemiz açısından çok önemli hareketler. Bunlar her ne kadar akriliğin birim maliyetin yüksek olmasından gelen bir tercih olsa da camilerimizde yünü kullanmamız insan sağlığı açısından da cemaatimiz açısından da çok değerli şeyler. Tabii bu arada yine farklı farklı yenilikleri görmüş olduk. Mermerciler, printer ve mikrofon alanında da yeni yeni uygulamaları gördük. Bunlar da ülkemiz tarafından geliştirilmiş olması, patenti ülkemize ait olması ayrı bir gurur verici durum. Ben özellikle İstanbul’da cami ile alakalı inşaatlarına devam eden bütün Cami Dernek mensubu arkadaşlarımızın müftülerimizi yerel yönetimler birim başkanlarımızın bu fuarı gezmeyi tavsiye ediyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum.

Rüstem TÜYSÜZ

AK Parti Bağcılar İlçe Başkanı

Sabah saat 10 gibi fuara geldik. Bu zamana kadar aşağı yukarı fuardaki tüm stantları gezme fırsatımız oldu. Gerçekten ben fuarı gezdiğim zaman gururlandım. Ülkemizde müteşebbis insanlarımızın, hemşerilerimizin, vatandaşlarımızın üretmiş oldukları ürünleri tek tek görme fırsatı, onlarla tanışma fırsatı elde ettim. Gerçekten ülkemizde bu alanda yapılan çalışmalar çok önemli çok değerli. Tüm dünyaya ihracat yapan firmalarımız var. Cami ve ekipmanları üzerine  bu bütün firmaları tek çatı altına toplayan böyle bir fuarın düzenlenmesi ayrı bir şekilde önemli ve değerli. O açıdan hem buraya katılan değerli firmalarımızı, yöneticilerimizi ben tebrik ediyorum. Bir yandan da bu güzel fuarı tertip eden müteşebbis ruhlara özellikle Hüseyin Bey’e de ayriyeten teşekkür ediyorum.

Av. Orhan KIRCALI

26. Ve 27. Dönem Samsun Milletvekili

Şüphesiz camiler Kabe-i Muazzama’nın yer yüzündeki benzeri şubeleri, müslümanlığın simgesi, toplumun mihenk taşıdır. Bugünkü fuar şüphesiz camilerimizin sanatla, estetikle, güzellikle insanların görsel alanında ibadet ederken en güzel bir şekilde nasıl yapılır bunun çalışmasının yapıldığı bir fuar. Bu programda emeği geçen başta bu fuarı tertip eden 9. Samsun Cami Yapı Ekipmaları Fuarı tüm kardeşlerimize şükranlarımı, tebriklerimi arz ediyorum. Bu Cami Yapı Ekipmanları Fuarı burada sadece puan olarak kalmıyor. Halısından, ses sisteminden, estetiğinden güzelliğinden görselinden tutunda en güzel şekilde toplumu islamın şiarı olan camilerimizin bu toplumda nasıl bir güzelliğe sahip olup bunun çalışmasını yapıldığı bir meclistir. Allah’ın rahmetinin üzerine yağdığı bir meclis. Bu meclise katıldığınız, bu programı hazırladığınız, sunduğunuz için emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Seyfullah ÇAKIR

Samsun İl Müftüsü

Arkadaşlar davet etmişlerdi, fuarınızı gezdik. Elhamdülillah camilerle ilgili farklı düşüncelerimiz oluşmuş oldu. Ben hem fuarı açanlardan hem katılanlardan Allah razı olsun diyorum, teşekkür ederim kendilerine. Memnun kaldığımı ifade edebilirim. Tabii katkı sunmak adına birkaç şey de söylediğimi ifade etmek isterim. Bilmediğimiz şeyleri görmüş olduk ya da arkadaşlar için belki farkındalık teşkil edecek bir kaç noktayı işaret ettik. Elbette katkı sağlamıştır, çok teşekkür ederim.

Dr. İsmail ÇİÇEK

Ordu İl Müftüsü

Almanya’dan fuar için geldik. Almanya’da idareciliğini üstlendiğimiz toplam 17 camimiz var. Tasarım, sistem, teknoloji ve genel olarak bilgi almak amacıyla İstanbul’a gelerek fuara katılmak istedik. Firmaları tanımak ve geleceğe yönelik bilgi almak amacıyla fuara geldik. Oldukça güzel bir organizasyonu olduğunu düşünüyorum. Gerçekten çok güzel tasarımlar var. Hem geleneğimizi yansıtan hem de modern tarzda çok güzel tasarımları görme fırsatımız oldu. Camilerimizin yeniden tasarlanmasıyla ilgili fikir edindik. Çok güzel bir hizmet olmuş. Son derece faydalı bir fuar organizasyonu teşekkür ederiz.

Mehmet KARAOĞLU

İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı Almanya - Hamburg Bölge Başkanı

Gerçekten Cami Fuarı’nın Karadeniz Bölgesi’nde özellikle Samsun’da açılması bizleri çok mutlu etti. Organizasyonu terkip eden arkadaşlara teşekkür ediyorum. Camilerimiz bu fuarlarla beraber daha bir başka güzelliğe hem iç hem dış güzelliğine kavuşacaklar en son yenilikler ve teknikler bu alanda arkadaşlarımız tarafından görsellenecek bunlar da saha da inşallah uygulanacak bu çok önemli. Son zamanlarda camilerle ilgili çok güzel gelişmeler oldu malum biz kadim bir medeniyetin evlatlarıyız, mirasçılarıyız. Ben tekrardan hakikaten Karadeniz bölgesinde ilk defa oluyor öyle tahmin ediyorum. Yani Artvin’den Samsun’a hatta Kastamonu’ya işte Amasya, Yozgat, Tokat, Çorum bu alana hitap eden bu fuar gerçekten çok büyük önem arz ediyor ve de çok da güzel oldu. Bu vesileyle sizleri arkadaşları tebrik ediyorum. Fuarda ürünlerini sergileyen kardeşlerimize de hayırlı kazançlar temenni ediyorum.

Durmuş AYVAZ

Amasya İl Müftüsü

Fuarı son derece başarılı buldum. Özellikle sivil mimarinin en önemli unsurların başında mabetler geliyor. Elbette ki insanların doğrudan ve herhangi bir araca ve bir tavassutta gerek duymadan ulaşabildikleri mabetlerin, camileri çok düzgün bir biçimde inşa edilmesi, estetik kaygılarla ve uzun ömürlü bir bakış açısı ile dizayn edilmesi, tasarlanması ve tabii ki de inşa edilmesi gerekiyor. Burada pek çok hayırsever bu fuarı ziyaret etti. Çünkü cami yaptırıyorlar. Bu esnada birçok cami firması cami ile ilgilenen kimseler mimarlar, mühendisler buraya geldiler. Tabi ben de bu firmaları ziyaretim sırasında çeşitli sohbetlere katılma imkanım oldu. Cami üzerine cami mimarisi üzerine estetiği üzerine ve gelecekte inşa etmemiz gereken camilerde düşünülmesi gereken hususlar üzerine farklı, güzel bir yaklaşım ve fikir paylaşımı gerçekleştirme imkanımız oldu. Ben bunları işin doğrusu çok çok önemsiyorum. Tabii belediyemizin ev sahipliğinde gerçekleşen bir fuar ondan dolayı da büyük bir mutluluk duyuyorum. Tüm katılımcı arkadaşlara ve Diyanet İşleri Başkanlığımıza da çok çok teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun.

Hakan TÜTÜNCÜ

Kepez Belediye Başkanı - Akdeniz Belediyeler Birliği Başkanı

Cami Yapı Ekipmanları Fuar güzel şirin bir fuar. Türkiye’nin en çok ihtiyacı olduğu bir fuar. Çünkü herkes cami yapmak istiyor ama dini caminin donanımlarını işi diğer aksesuarlar birçok yerde bulunamıyor. Nerede olduğunu nerede satıldığını bulamadığı için burası cami yaptıranlar aksesuar cami malzemesi yapanlar için büyük bir buluşma yeri. Bu daha iyi tanıtılır daha iyi genişletilirse gelecekte daha iyi yerlere gelecektir. Çünkü hayırseverlerimiz hayır yapmak konusunda daha istekli.

Selahattin KAPLAN

Tim Halı Sektör Kurulu Başkanı - Tim Yönetim Kurulu Üyesi

Cami Yapı Ekipmanları malzemelerini gördüm çok da güzel olduğunu düşünüyorum. Diyanet işleri başkanlığımız bünyesinde müftülüklerimiz kanalıyla, camiye hayırseverler tarafından yaptırılmakta olan cami ve müştemilatları tarafından sergilendiği bu fuar Türkiye’de büyük bir eksikliğin ortaya konduğu ve bu fuar aracılığıyla bu eksikleri giderildiğini düşünüyorum. Ben elemanların ve malzemelerin kaynağından yapımı üretimini yapan firma ve şirket yetkililerinin burada katıldıklarını gördüm. Bu bizim için sevindirici diyanet işleri başkanlığımız tarafından yapımı ve yaptırma devam etmekte olan camilerimizin tip projeleri var ve bunu içerisindeki müşteriler var bu müşterinin adların yerine getirilmesi ve cami yaptırmak isteyen insanların da bu fuar ya da genellikle takip etmelerini özellikle istirham ediyorum. Çünkü inşaatı herkes yapabilir ama cami yapmak bir önem arz etmektedir. Projesi, iç müştemilatı ve materyalleri ile bu fuarda eksiklik giderilir diye düşünüyorum.

Ali KOÇ

Konya Diyanet-Sen Şube Başkanı

Çok güzel. Tam istediğimiz ihtiyacımız olan ürünlerin olduğu bir fuar gördük. Çok daha güzel çok daha büyük fuarlarda İnşallah buluşmayı arzu ediyoruz. Gaziantep’e
böyle güzel ve donanımlı bir fuar kattığı için Proaktif Fuarcılığa şükranlarımı sunuyorum ve başarılarının devamını diliyorum.

Mustafa ÖLMEZ

Gaziantep İl Müftülüğü Camii İmam Hatibi

Ben bu güzel fuarın tamamını dolaştım. Burada bizim camilerin yapılışında projesinden itibaren bitimine kadar görev alacak bunu yapacak bütün firmaların temsilcileri var. Bu açıdan cami yapmak isteyenlerin gelip fikir sahibi olduğu bir yer. Dolayısıyla burayı dolaştığımız zaman biraz daha ufkumuz açılmış oluyor. Yeni malzemeler güzel malzemeler görmüş oluyoruz. Dolayısıyla malzeme üreten veya cami yapanlar, cami yaptırmak isteyenleri bir araya getirdiğinden bizim için önemli bir fuar. Bizden sonraki yıllara hitap edebilmesi için camilerimizin asırlarca yaşayabilmesi önceki ceddimizin yaptığı camiler gibi yüzyıllarca ayakta kalabilmesi ecdadımızdan bizim tarihimize gelen camilerimiz var. Bugün bizim de aynı şekilde onlara benzer cami yapmamız gerek ve bu bizim memleketimizin bir simgesi, bir mührü gibi ileriki asırlara kadar devam edebilmelidir. Bunun için doğru malzeme, ham kullanım, güzel proje bakımından ve sağlam olması açısından buraya gelip gezen arkadaşlara bir fikir veriyor. Dolayısıyla aklımızda olan projeler, faaliyetler olduğu zaman o firmalarla daha kolay irtibat sağlayabileceğiz. Onların broşürlerini falan da aldık. Müftülüğümüze gelenlere bunları göstereceğiz. Herkes bakıp görünce istediğini almak için, rahat hizmet almak için firmalarla bağlantı kuracaklar. İnşallah bu hizmet güzel olur.

Ramazan TOLAN

Şanlıurfa İl Müftüsü

İlk defa böyle bir fuara katıldım. Bursa valimizin, il müftümüzün, belediye başkanımızın katılımıyla ilk defa böyle bir fuarı görmüş olduk. Burada Camii ekipmanlarıyla ilgili A’dan Z’ye her türlü görünüm var. Fuarın düzenlenmesi bizim için faydalı oldu. Geldik, gezdik, adreslerini aldık, kitapçıklar aldık. İnşallah bundan sonra lazım olduğunda buradan istifade ederiz diye düşünüyorum. Bu gibi fuarların daha sonraki senelerde de yapılmasını diliyorum, iyi olur. Hatta camii dernek başkanlarımızı, imamlarımızı bile davet etmek, onlara göstermek iyi olur. Gayet güzel oldu. Hüseyin Bey’e, sizlere Proaktif Fuarcılık şirketine teşekkür ediyorum. Böyle bir organizasyona sebep olduğu için, teşekkür ediyorum. Başarılar diliyorum, hayırlı uğurlu olsun inşallah.

Yusuf TUNA

Bursa Orhangazi İlçe Müftüsü

Camiler sadece ibadet edilen mekanlar değil aynı zamanda sosyal mekanlardır. Rasullah Aleyhüsselatü Vessellamın hayatına baktığımız zaman en önemli kararların alındığı istişare mekanlardır. İlmin adabın erkanın taklit edildiği aziz ve muhkem makamlardır. Fuar hepimize hayırlı olsun. Mimari açıdan ve profesyonel işler ortaya çıkması açısından önemli bir fuar. Özellikle cami konusunda hassas ve titiz davranıyoruz. Camilerimizi önemsiyoruz. Başarılı bir fuar olmuş. Son zamanlarda bu tür fuarlar sayesinde çok daha kaliteli, estetik, güzel camilerimiz ortaya çıkmaya başladı. Başta Hüseyin Bey olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Allah’ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

İzani TURAN

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü

Kardeşlerimizin daveti üzerine bugün burada bulunuyoruz. Cami Yapı Ekipmanları Fuarını gezmeye geldik hatta ailemize beraber geldik sağ olsun. Gaziantep İl müftümüzün de bizlere ev sahipliğinde bulunduğu için onlara da buradan teşekkürlerimi iletiyorum. Kardeşimizin daveti ile bütün cami ekipmanları standlarını özenle ve sevgi ile gezmiş bulunmaktayız. Fuarda emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyor saygılarımı sunuyorum.

Dr. Hasan ÇINAR

Ankara İl Müftüsü

Cami Yapı Ekipmanları Fuarı hakikaten güzel düşünülmüş ve iyi hazırlık yapılmış. Camilerimize ihtiyaç olabilecek halısından minaresine, minaresinden kubbesine kısacası her alanda ihtiyaç duyulabilecek ekipmanların, ürünlerin yer aldığı güzel bir fuar olmuş. Ben Proaktif Fuarcılığa bu anlamda gösterdiği güzel çalışma dolayısıyla teşekkür ediyorum.

Dr. Hüseyin HAZIRLAR

Gaziantep İl Müftüsü

Fuar alanına geldiğimde tüm standları ve fuarı gezdim. Hakikaten ‘Cami Yapı Ekipmanları Fuarı’ndan çok etkilendim, sektör temsilcileri çok mesafe katetmişler! Çok güzel bir ortam var burada ve bu ortamdan çok memnun oldum. Cami Yapı Ekipmanları Fuarı’na ve bu organizasyona emek veren herkesi kutluyorum. Kuran-ı Kerim’de, “Camileri ancak Allah’a ahiret gününe gönülden kalpten inananlar yapar, ihya eder.” deniliyor. Bu müjdeden yola çıkarak herkesin kendine göre hisseyab olduğunu düşünüyorum. İnşallah böylesi güzel nice fuar organizasyonlarında yine birlikte oluruz.

 

 

Abdurrahman DODURGALI

23. Dönem Sinop Milletvekili

Doğrusu bugüne kadar çok çeşitli fuarlara katıldık ama böyle bir fuara ilk defa katılıyoruz. ‘Cami Yapı Ekipmanları’ ile ilgili bir fuar düzenlendiğini bilmiyorduk. Hakikaten piyasada çok iyi iş yapan bütün firmalar bu fuara katılıyor. Bir cami için ne gerekli ise; mermer işçiliğinden ahşap işçiliğine, aydınlatmaya, cami halısına vb. tüm cami için ihtiyaç halinde olan her türlü ürün tanıtımı için tüm sektör firmaları burada. Hem firmalarımızın
güzel eserlerini ve tanıtımlarını gördük hem de cami yaptıran kardeşlerimiz fuar sayesinde birebir bütün firmaları tanıma fırsatı buluyorlar.

 
 
 

Emrullah İŞLER

24. Dönem Ankara Millet Vekili

İmarın manevi ve maddi boyutu var. Cami Yapı Ekipmanları Fuarı’nda üreten değerli firma temsilcileri ile bir araya geldik. Bu alanda çalışmalarıyla göz dolduran ve sektörde önemli bir boşluğu dolduran Hüseyin Şahin Bey’e ve firması Proaktif Fuarcılık’a özellikle teşekkür ediyorum. Ülkemizde 88.750 camimiz var. Camilerimizin inşası ve
ibadete hazır hale getirilmeleri son derece önemlidir; kullanım esnasında yani ibadet hizmetlerini yürütürken karşılaştığımız sorunlar var. Bu sorunları fuarda yapı ekipman firmaları, temsilcileri, üreten sektör temsilcileriyle görüşüp paylaşıyoruz. ‘Cami’ye yardım’ denildiğinde bize uzatılan hiçbir eli boş çevirmemişizdir. Milletimizin böyle bir geleneği var. Bu çok güzel bir haslet ve çok güzel bir duygudur. Cenab-ı Hak bu duyguyu bizim gönlümüzden
eksik etmesin.

 

Selahaddin ÇELEBİ

Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşavirliği

Öncelikle Hüseyin Bey’e hem milletimiz, kültürümüz hem de camilerimiz, inancımız, değerlerimiz, katılımcılar adına ve sektör temsilcileriyle birlikte bu organizasyon için teşekkür ediyorum. Bir camide olması gereken bütün ürünleri – mihrabından minberine, selamlığından, halısına ve hat süslemelerine kadar en güzel örnekleri – burada gördük.
Firmaları tanıma şansını bu fuar beş yıldır herkese sunuyor. Pek çok camide gör(e)mediğimiz yeni ürünler bu fuarda teşhir ediliyor. Ben çok mutlu oldum. Allah’ın -Yüce Rabbimizin- evi olarak nitelendirdiğimiz camilerimiz ile ilgili çok müstesna olan bu fuar organizasyonunda buluştuk. Bizler, cami, cemaati, din, diyanet dendiği anda zafiyeti olan insanlarız. Camiler Yüce Rabbimizin evleridir. Bütün mescitlerimizi temiz hale getirmemiz ve bütün camilerimizi güzelleştirmemiz gerekiyor. Caminin hem dış mimari yapısı hem iç dizaynı; mihrabının, minberinin, selamlığının yapısı, halı döşemesine kadar caminin sizi çekmesi lazım ki cemaat camiye gönül rahatlığı içinde gelebilsin. Hem çocuklar sevinerek, güle oynaya camiye gitsin ve tertemiz, pırıl pırıl bir cami düzeni bulabilsinler. Resûl-i Ekrem Efendimiz (s.a.s.), camilere giderken en güzel elbiselerimizle, tertemiz bir şekilde camilere gitmek gerektiğini belirtmiştir. Ben Ankara’da yaşıyorum: Son yıllara kadar Ankara’da, bütün mahallelerde camiler yapılıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’mızın büyük çabası ve gayretleri var. Devletimizin de büyük destekleri var.

Mustafa DESTİCİ

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı

Fuarımızı

Destekleyenler