“DÜNYA STANDARTI MİMAR SİNAN’IN TEKNOLOJİSİ VE OSMANLI MİMARİSİ’DİR.”

Anahtar teslimi cami inşaatı, cami beton pencere ve vitray pencere imalatı yapmaktayız. Firmamız konusunda uzmanlaşmış kadrosuyla ‘cami inşaatı sektörü’ne hizmet vermektedir.

İlhan Bey, Cami sektöründeki çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Osmanlı Cami Donanımları İnşaat, Yapı ve Restorasyon Limited Şirketi olarak, Cami sektöründe 20 yılı aşkın süredir hizmet vermekteyiz. Firmamız konusunda uzmanlaşmış kadrosuyla ‘cami inşaatı sektörü’ne hizmet vermektedir.

Son yıllarda tamamlamış olduğunuz anahtar teslim projeleriniz nelerdir?

2017 yılında Ankara Kızılcahamam Kurumcu Köyü Cami ve Güneysaray Köyü Cami’ni anahtar teslim olarak tamamlamış olup yine anahtar teslim yapmakta olduğumuz Höyük Köyü Cami’nin kaba inşaatını tamamladık. 2018 yılında Silivri Cezaevi Hacı Dursun Yıldırım Cami’nin restorasyon çalışmalarını tamamlayıp, 3 ay gibi kısa bir süre içerisinde ibadete hazır hale getirdik.

Ankara – Çankaya Hoşdere Caddesi’nde bulunan Ak-Ev Cami inşaatını Haziran ayında anahtar teslim olarak anlaştık. Cami’nin yapısal peyzajını ve dış cephe imalatlarını aralık sonu itibariyle tamamladık. 2019 yılında camimizi ibadete açmak için cami içi çalışmalarımız devam etmektedir. Bu projenin tasarımında emeği geçen TGS Mimarlık’a da ayrıca teşekkür ediyoruz: Cami inşaatımızda 1. kalite işçilik ve malzeme kullanılmıştır. Dış cephede, Başaranlar kalitesiyle dolgulu honlutürk kesim mekanik montaj, özel travertenler ve pencere sövelerinde Marmara profiller kullanılıp, saçak mukarnaslarında ve giriş kemerlerinde Rölöve Yapı tercihimiz olmuştur. Masif korkuluklarda Altuner Mermer’in el işçiliği ile cephemiz son şeklini almıştır. 2019 yılında Erzincan Refahiye İlçesi Gökseki Köyü Cami inşaatını anahtar teslim olarak anlaştık ve Nisan ayı itibariyle başlamış bulunmaktayız. Kasım sonu itibariyle de cami inşaatımızı ibadete hazır hale getireceğiz.

Türkiye’deki cami mimarisinde hangi tarz cami yapımı tercih edilmektedir?

Türkiye’de cami mimarisinde ‘Osmanlı ve Selçuklu Mimarisi’ tercih edilirken, yurt dışında modern mimari daha çok tercih edilmektedir.
Günümüzde son zamanlarda modern mimariye yönelik camilerde yapılmaktadır.

Cami sektöründe düzenlenen fuarlara ve organizasyonlara katılmak neden önemlidir?

Ülke genelinde ve yurt dışında gerçekleştirilen ve sektörümüzün hem tanıtımında hem de geliştirilmesinde büyük öneme sahip olduğunu düşündüğümüz Cami Yapı Ekipmanları Fuarı’na en iyi şekilde katılmayı sürdürüyoruz. Bu sektörde rekabet içerisinde bulunduğumuz firmalarla ortak bir çatı altında buluşmanın ve kendimizi göstermenin büyük öneme sahip olduğunu düşünüyoruz. Sektöre katmış olduğumuz değerlerde ve çalışmalarda gösterilecek en iyi yerin düzenlenen fuarlar olduğunu düşünüyoruz.

Firmamız açısından 2018 yılında tamamladığımız ve devam ettirmekte olduğumuz projelere bakıldığında sektör içindeki yerimizi sağlamlaştıracak ve geleceğe yönelik emin adımlarla ilerlediğimizi kanıtlayacak niteliktedir. Sektöre kattığımız değerin ve yerine getirdiğimiz hizmetlerin herkesin takdirini kazanacak şekilde yapmış olmaktan gurur duyuyoruz.Kurumsal kimliğimizle gerçekleştirmiş olduğumuz projelerle, her daim en kaliteli hizmeti vermeye devam edeceğimizi 2019 yılında katıldığımız Cami Yapı Ekipmanları Fuarı’nda bulunarak tüm sektöre göstermek istiyoruz.

Cami Dergisi ekibi olarak, değerli röportajı için Sayın İlhan Ünlü’ye ve Osmanlı Cami Donanımları Yapı Restorasyon Şirketi’ne teşekkür ederiz.

Scroll to Top
× Bizimle iletişime geçin