CAMİ MERMER SEKTÖRÜ TÜRKİYE’DE ATALARIMIZDAN KALAN BİR MİRASTIR

El oyma ustaları ve günümüzdeki teknolojik imkanlarla birlikte dünya standartlarında uygulandığına inanıyoruz. Cami mermer sektörünün standartları kalite, sağlamlık ve estetiktir.

Şenol Bey, Cami sektöründeki çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Faaliyetlerimiz; Camilerimize mermerden mihrap, minber, kürsü, müezzin mahfili, pencere söveleri, mahfil korkulukları, cami giriş kapıları, iç ve dış cephe kaplamaları, kolon kaplamaları, şadırvan, merdiven mermerleri, avlu döşemesi gibi birçok çalışmaya imza atıyoruz. Makinalarımız üzerinde işlediğimiz mermer motiflerimiz ve desenlerimiz bilgisayarlarımızda çizdiğimiz kendi motiflerimiz ve tasarımlarımızdır.

2018 yılında faaliyete geçirilen yeni fabrikanızdaki makinalarınızla çalışmalarınız nasıl yürütülüyor?
Fabrikamız Bilecik ili, Osmaneli ilçesi, sanayi bölgesinde 2018 Mayıs ayında faaliyete başladı. Bilecik’teki yeni fabrikamızdaki üretimimiz, İstanbul’daki üretimimizden daha fazla kapasiteye ve üretime sahiptir. Fabrikamızdaki çalışmalarımızı İstanbul-Ümraniye’deki merkezimizde bulunan bazı makinalarımızla ve yeni aldığımız makinalarımızla sürdürüyoruz. Buradaki alanımızda toplam 7.000 m2 açık alan üzerinde, 700 m2 kapalı alanda üretim yapmaktayız. Buradaki imalatımız CNC makinaları ve el ustaları ile ortaklaşa yapılmaktadır. Makinalarımız altı kafalı ve istenilen şekilde kontrol panelleri ile ayarlanarak tasarım desen çalışmalarımız yapılabilmektedir.
2017-2018 yıllarında tamamladığınız çalışmalarınız nelerdir? 2019 yılındaki yeni projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Yurt içinde Türkiye’nin her yerine iş yapıyoruz. Yurt dışında şimdiye kadar ABD, Belçika ve İngiltere’de çalışmalar yaptık. 2017 – 2018 yıllarında, Avcılar Merkez Ulu Cami, Arnavutköy 2. Cami, Ümraniye Mevlana Cami, Sakarya Çaybaşı Yeniköy Camii, Bursa Orhangazi Camii’ndeki çalışmalarımızı tamamladık. 2019 yılında Bilecik Söğüt Merkez Cami, Sinop Boyabat Ergün Gürbüz Cami, Bayburt Merkez Cami gibi birçok camimizde yeni çalışmalarımız ve projelerimiz var.

Türkiye’de ve yurt dışında fuarlara katılmak sizce neden önemli? Faydalı olduğunu düşünüyor musunuz?
Türkiye’de ve yurt dışında fuarlara katılmak her firma açısında prestij anlamına gelir. Firmaların kendilerini
kanıtlamak açısından fuarlar çok önemli bir unsurdur. Sadece iş yapmak için değil sektörü tanımak firmanın ismini bir marka haline getirmek için çok önemlidir. Bu fuarların özellikle Cami Yapı Ekipmanları Fuarı’nın cami sektörüne oldukça faydalı olduğunu düşünüyoruz.
2018 yılı yeni fabrikanızı ve üretim faaliyetlerinizi değerlendirdiğinizde nasıl geçti?
2018 yılı bizim için oldukça yoğun bir yıl oldu. Sektöre daha fazla katkı sunmak için kurduğumuz fabrikamızı tamamlamak için uğraşırken, diğer yandan mermer işlerini yaptığımız camilere söz verdiğimiz tarihlerde işimizi teslim etmek için çok yoğun mesai harcadık ve bunu alnımızın akıyla başardık. Bundan sonraki günlerde üretim kapasitemizi daha da arttırarak cami mermer sektörüne daha faydalı olacağımıza inanıyoruz.

‘Öveç Kardeşler Mermer’ firması olarak amacımız kaliteden asla ödün vermeden ‘cami mermer sektörü’ne her zaman faydalı olmaktır. Bu amaçla birlikte cami sektörüne hizmet veren tüm firmalara başarılar dileriz.
Cami Dergisi ekibi olarak, değerli röportajı için Sayın Şenol Öveç’e ve Öveç Kardeşler Mermer Şirketi’ne teşekkür ederiz.

Scroll to Top
× Bizimle iletişime geçin