RAMAZAN AYININ HABERCİSİ MAHYALAR CAMİ YAPI EKİPMANLARI FUARIMIZDA!

Mahya, ilk ortaya çıktığında kandillerle günümüzdeyse elektrikli ampullerle camilerin iki minaresine uygulanan yazılardır. Özellikle Ramazan aylarında camileri süsleyen mahyalarda Kur’an-ı Kerim’den ayetler ya da özlü sözler yer alır.

1616-1617 yıllarında Sultan1. Ahmed döneminin en önemli hattatlarından Fatih Camii Müezzini Hafız Kefevî son derece güzel bir şekilde işlenmiş levhayı padişaha sunar. Bunu çok beğenen padişah ise levhanın ışıklandırılarak kendi yaptırdığı Sultan Ahmet Camii’ne asılmasını ister. Kandillerle ışıklandırılan levha minareler arasına asılır ve ilk mahya ortaya çıkmış olur.

Her gün yenilenen cami mimari yapıları, tasarımları ve özellikleri ile yeni boyutlar kazanmaktadır. Mahyanın da önemi her geçen gün artarak devam etmiştir. Mahya hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak ve firma yetkilileriyle görüşmek için sizleri 10 – 13 Eylül 2020 de Samsun Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Fuar Alanında düzenlenecek olan 9. Uluslararası Samsun Cami Yapı Ekipmanları Fuarı’na bekleriz.

Scroll to Top
× Bizimle iletişime geçin